Ripley's, Vjerovali ili ne

... da afrički slon u prosjeku dnevno pojede oko 250 kg lišća i trave, a popije više od 200 L  vode.

... da afrički termiti grade gnijezda visoka i do 13 metara.

... da albatrosi mogu preletjeti preko 100 km lebdeći na vjetru, a da ni jednom ne zamahnu krilima.

... da australski štakori nikada ne piju vodu.

... da cvrčci imaju uši na koljenima.

... cvrčci svoje zvukove, odnosno pjesme, proizvode trljanjem svojih snažnih stražnjih nogu.

... da kosa brže raste danju nego noću

... samo da bismo podigli nogu s namjerom da zakoračimo, u tijelu se aktivira četrdesetak mišića.

... da su muškarci 7 puta podložniji sljepoći za boje  nego žene, a ta je mana ime dobila po čovjeku koji je od nje i patio Johnu Daltonu

... da šarenica ljudskog oka mnogo pouzdanije od otisaka prstiju otkriva tko je tko jer sadržava 256 pojedinosti svojstvenih samo jednoj osobi, a otisak prsta daje ih samo 40.

... da dijamant ne može oštetiti niti jedna kiselina.

... da se duga može vidjeti jedino ako ste leđima okrenuti suncu.

... da dječja igračka može postati bilo što na svijetu, ali igrati se zmijama doista nije uobičajeno, osim na sjeveru Meksika gdje vlada toliko siromaštvo da je zmija djeci najčešća, aili i najdraža igračka. Dakako, riječ je o neotrovnoj zmiji koja se hrani isključivo travom i k tome je neopisivo dobroćudna, a osim toga još je dlakava po cijelom tijelu.

... da od malarije koju prenose komarci u tropskim zemljama svake godine umre između 1,5 i 2,7 milijuna ljudi.

... da odjenete li kaput odlazeći iz Šveđaninove kuće prije nego što ste istupili iz nje, želite mu poručiti da  jedva čekate da odete.

... da se kuće u Nepalu  (osim u gradskim naseljima) najčešće prave od kravljeg izmeta pomiješanog s blatom, pijeskom i glinom.

... da je Disney park u Orlandu na Floridi, otkako je otvoren od 1971., samo jedan dan bio zatvoren- 15. rujna, 1999. godine kada je tim dijelom SAD-a protutnjao uragan.

... da postoji najmanje 14 različitih vrsta leda

... da su potkraj 18. Stoljeća, u vrijeme kada je Napoleon osvajao Egipat, piramide bile do pola zatrpane pijeskom, a Sfingi je virila samo glava.

Porijeklo teksta: Riplay's: Vjerovali ili ne

Priredila za objavljivanje: Ana Burić, prof.

« Prosinac 2021 »